Rizede Gezilecek Yerler

Birçok çift için balayı süreci özellikle düğün hazırlıkları,düğün süreci sonra yorgunluğu atacak ve stresi yok edecek bir ortam aramaktadırlar.Aynı zamanda balayı insanların en unutulmaz tatil yeri arasında karşılarına çıkar. Bu süreçte olasılıklar değerlendirildiği zaman birçok yere gitme ihtimali varken Rize'de sakin huzurlu mavinin ve yeşilin birleştiği ortamda tatil yapma keyfini çıkarabilirsiniz.Hemzihnen dinlenirken bedenen de dinlenecek bir ortamdır.Hem dinlenmek hem de bir o kadar keyif çıkarmak isteyenler için tatil yerlerini derledik.Rize ve çevresinde en iyi tatil yapabileceğiniz alanlar, sizin için harika balayı fırsatı sunulmaktadır. Hangiayda gidebilirsiniz, nerelere gidebilirsiniz bunlar tek tek araştırıldı.İşte sizler için Rize'de balayına gidebileceğiniz yerler.

Gito Yaylası

Gito yaylası Çamlıhemşin’de Ayder sapağından ayrılan ve yukarıya doğru çıkılan bir alandadır. Bu alanın geneli Arnavut kaldırımlı bir bölgedir.Burada mavinin ve yeşilin buluştuğu benzersiz güzellikteki manzarada tatil yapma fırsatını yakalayabilirsiniz. Gerek yoğun zamanlarda gerekse sessiz zamanlarda eşsiz bir alan sunulmaktadır.Gitoyaylası Rize'ye gidenler için gidilmesi gereken alanlardan biridir.Bu alanda genellikle hayvancılık ve tarımla uğraşılır ve yaz aylarında bu faaliyetler devam eder.Şehir stresinden uzaklaşarak doğaseverlerin en çok tercih etmiş olduğu yaylalardan biridir.Doğal yapısını hala korunmuş olması bu yaylanın en önemli özelliklerindenken her şehirden kalkıp da dağ başına çıkıyorsanız aradığınız yer Gito yaylasıdır.Sabah uyandığınızda camdan dışarı baktığınızda etraf bembeyaz bulut denizi ile dolu olur.Yaylaların ormanlık alanlarının bulutlabuluştuğu ve güneşin doğuşu ile birlikte bulutların hareketinin izlemesi oldukça mükemmeldir.Bu eşsiz manzara da kahvaltı da yapabilirsiniz. Bulutların hareket etmesini izlemekoldukça güzeldir.Bu eşsiz manzara da doğal kahvaltı da yapabilirsiniz.

Fırtına Deresi

Fırtına deresi genellikle eski ismi ile Peruma böylesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğu Karadeniz'de yer alan akarsulardan birisini oluşturur ve Kaçkar Dağları'nın Karadeniz'e bakan yamaçlarını birbirine bağlamaktadır.Ardeşen’in yaklaşık olarak 2 kilometre batısında kalan fırtına deresi 68 kilometre uzunluğundadır ve buralarda çay bahçeleri bulunmaktadır.Köprülerle süslü fırtına deresi rafting için de oldukça elverişli bir alandır.Aynı zamanda burada olta balıkçılığı da yapılmaktadır.

Ayder Yaylası

Ayder yaylası Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte yer almaktadır.Bu yaylada Ladin ve Kayın ormanları yer alırken şelaleleri ve kaplıcalarıyla da oldukça ünlüdür. Kaçkar dağlarına sırtını vermiş yamaçları çam ağaçları ile örtülü ve adeta bir cennet görünümü oluşturmaktadır.Güzellikleriile doğa harikası olarak karşımıza çıkan bu alanda gelin tülü şelalesi ile muhteşem bir manzara oluşturmaktadır.Gelin tülü Şelalesi adeta beyaz bir duvak gibi yüzlerce metreden süzülen Ayder yaylasında bulunan ve ülkemizin en uzun şelalelerinden biri olarak karşımıza çıkarken insanlar bu muhteşem manzara karşısında adeta anın tadını yakalama fırsatını elde ederler.

Altın Parmak Dağları

Altın parmak dağlarına en kolay ulaşım ise Kaçkar’lara kuzey yönünde hareket etmektir.Bu bölgede Trabzon, Rize ve Ardeşen üzerinden Çamlıhemşin ilçesine kadar gidersiniz ve milli parkın güney bölgesinde bulunan Erzurum, Artvin karayolu üzerinden Altın Parmak dağlarına geçiş yapabilirsiniz.Altın Parmak Dağları'nın doğusunda kalan kesim en yüksek zirveye sahiptir ve 3472 metredir. Kaçkar Dağları'nın ulaşımı en zor olan bölgesi olmasına rağmen bulunan ortam ve doğal manzarası sebebiyle tercih edilen alanlardan biridir.Altın Parmak Dağlarında güney ve kuzey yönlerinde derin vadiler bulunmaktadır. Kuzeydoğu kesiminde buzul gölleri yer alırken zirveye tırmanış için kullanılan bir ruhsatı da bulunur.Bu yer ise Karagöl'ün yanında bulunan Kuzeybatı rotasıdır.

Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı

Rize'nin Hemşin ilçesinde kestane ağaçları ve doğa içerisinde yer almaktadır. Akyamaç Şelalesi eşsiz görüntüsü ve manzarası ile insanların ruhunu dinlendire bilmektedir.Buraya ulaşımda özellikle ahşap bir patikadan eğimli bir yürüyüş yolu yapılmıştır ve yürüyen kişileri zorlamadan yürümeleri ayarlanmıştır.Sıcak havada yeşillikler içerisinde yürüyüş yaptıktan sonra serin sular içerisinde kendinizi dinleyebilirsiniz. Buraya gitmek için Pazar ilçesinden Hemşin’ e geçiş yapabilirsiniz. Hemşin merkeze çok yakın ve yolu da gayet iyidir.

Özellikle burada bulunan yürüyüş yolu herkes tarafından çok sevilmektedir.İnsanlar hem yürürken hem de muhteşem manzarası ile dinlenebilmektedir. Aynı zamanda burada yağmur sonrasında bir güne denk gelirseniz eğer yüksek debili ve coşkulu akan şelale de etkileyici görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Çayınızı kahvenizi yudumlarken oturup anın tadını çıkarma fırsatı elde edersiniz.Aynızamanda Rize'de diğer yerler gibi çok da bilinen bir yer değildir.Buraya giderken Arnavut kaldırımlı yollardan ilerliyorsunuz.Sonrasında muhteşem orman içerisinde patika ahşaptan şelaleye doğru yol alıyorsunuz.Yürüyüş yapmak isteyenler için muhteşem bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hemşin Organik Vadisi

Hemşin organik vadisi Rize merkeze 56 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.Görkemlive büyüleyici doğal güzelliğe sahip olan bu bölgede yemyeşil bir coğrafya bulunmaktadır.Organik vadisi Hemşin,Kantarlı, Yeniköy,Düz Mahalle Baltacı Cami,Bilen köyü cami görülmesi gereken yerler arasında yer alırken Rize merkezden Hemşin’ e çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz. Ormanla kaplı olan bu vadide bol oksijen ve hava bulunmaktadır. Ayrıca çok görkemli ve büyüleyici bir tabiata sahiptir.Burada çadır kampı yapabileceğiniz alanlar yer alırken doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz. Vadi de piknik, mangal yapma keyfinde çıkarabilirsiniz.Aynı zamanda burada çay içmek, güneşin batışını izlemek,güneşin doğuşunu izlemek oldukça ilgi görmektedir.Burada organik köy kahvaltısı ile güne başlamak ise en çok tercih edilenler arasındadır.Aynı zamanda ülkemizin ilk ve tek organik çayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Burası dünyanın cennetlerinden bir yer olarak belirtilirken yine yol üzerinde giderken küçük çaplı şelaleler ve çok güzel manzaralar da yer almaktadır.Alanın doğallığı bozulmamıştır ve Rize'ye gidildiği zaman görülmesi gereken önemli yerlerden biridir.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

4000 metreye kadar Zirvesi bulunurken Karadeniz Bölgesi'nin en yüksek dağları arasında karşımıza çıkar.Aynı zamanda en çok yağış alan da kesimidir.Milli parkın orman altı florası olanalan doğa üstü zenginliğe sahiptir.Akarsular yönünde de benzersiz bir manzaraya sahiptir ve Fırtına deresi, Hemşin deresi gibi oldukça dikkat çeken bölgelerdendir.Özellikle kamp bölgesi olarak kullanılmakta ve muhteşem doğa güzelliği ile baş başazaman geçirme fırsatını yakalayabilmektesiniz. Özellikle doğal ürünleri ve yemekleri ile de oldukça ilgi görmektedir.Burası da görülebilecek en güzel manzara ve en güzel yeşil olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Çamlıhemşin'de bulunur veiki yol ayrımı mevcuttur. Zil Kale Polivit şelalesinde Ayder ve Gelin tülü şelalesi ne doğru yer almaktadır. Buralar Ayder’ e göre daha sakin yerlerdir. Karadeniz'in en anlamlı bölgelerinden biri olarak karşımıza çıkar.Orman yaylalar,dereler temiz hava bol oksijenhepsi bu alan içerisinde bulunmaktadır.Muhteşem doğa güzelliğinin kıymetini bilen insanlar için doğal yapı bozulmadan görülmesi gereken alanlardan biridir.BuradaZipline doğa yürüyüşü ve pek çok aktivite yapma fırsatını elde edebilirsiniz.Özellikle yürüyüş severler için en ideal ortamdır.Aynı zamanda burada yemek yiyebileceğiniz Karadeniz lezzetlerini tadabileceğiniz kafe ve restoranlarda yer almaktadır.

Huser Yaylası

Huse yaykası rizenin çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayladır çamlıhemşin ilçesine 12km uzaklıkta bulunmaktadır ama yolları toprak ve genelde kar ve yağmur sularından sebeple bozuk olduğu için Huser yaylasına ulaşmak bir birbuçuk saati bulmaktadır. 2400metre rakımda bulunan huser yaylası son yılların yayla turizminde en gözde lokasyon haline gelmiştir. Konaklama, restoran gibi hizmetler huser yaylasında mevcut.Huser Yaylasını özel ve önemli kılan detayı gün batımında oluşan sis denizidir, güneşin batışıyla eşsiz bir manzara ve görüntü ortaya çıkmaktadır.

Sepetim

Sepetiniz boş.

Alışverişe Başla